Podmínky nesporného rozvodu

Tuto možnost přináší zákon o rodině, který upravuje tzv. nesporný rozvod. Ten přichází v úvahu, pokud manželství trvalo alespoň jeden rok a zároveň pokud spolu manželé nejméně šest měsíců nežijí.

Kromě toho musíte být dohodnuti na rozdělení majetku, na společném bydlišti a na výživném vůči sobě navzájem po rozvodu.

Pokud máte nezletilé děti, musíte se dohodnout i na svých poměrech k nim. V takovém případě probíhá soudní řízení ve dvou krocích – nejprve musí proběhnout řízení o úpravě poměrů k nezletilým dětem a pak řízení o rozvodu samotném.

Dohoda o úpravě poměrů nezletilých dětí pro dobu po rozvodu

Pokud máte nezletilé děti, je potřeba se dohodnout na tom, kterému z manželů budou svěřeny do výchovy, případně zda se manželé budou ve výchově střídat. Manželé se musí dohodnout i na výživném pro dítě. Dohoda musí být písemná a musíte na soud podat návrh na schválení této dohody. Své podání adresujte soudu toho okresu, do nějž spadá trvalé bydliště vašeho dítěte.

Návrh na rozvod můžete podat buď zároveň s návrhem na schválení dohody o úpravě poměrů nezletilých dětí pro dobu po rozvodu, nebo jej podáte až poté, co soud dohodu o úpravě poměrů nezletilých dětí schválí. Soud však o rozvodu manželství nemůže rozhodovat dříve, než nabude právní moci rozhodnutí o schválení dohody o úpravě poměrů nezletilých dětí.

Vypořádání společného jmění manželů, bydlení a výživné mezi rozvedenými manžely

K návrhu na rozvod musíte kromě kopie pravomocného rozhodnutí soudu o schválení dohody o dětech připojit také dohodu o vypořádání společného jmění manželů. V té se musíte dohodnout na tom, jak si rozdělíte společný majetek. Dohoda musí být písemná a vaše podpisy na ní musí být úředně ověřeny. Svůj podpis můžete ověřit buď u notáře, na matrice nebo i na poště. Často se setkáváme s dotazem, zda musí manželé ověřovat svůj podpis zároveň. To není nutné, pokud nemáte čas nebo chuť setkat se s manželem či manželkou u notáře v jeden okamžik, můžete své podpisy ověřit každý zvlášť. Třeba i v jiný den.

V dohodě byste měli vypořádat všechen majetek, který náleží do společného jmění manželů. Movité a nemovité věci jsou samozřejmostí, ale nezapomínejte ani na pohledávky či své závazky (hypotéky, spotřebitelské úvěry, kreditní karty, kontokorenty…). Zamyslete se také nad tím, jestli své manželce či manželovi neručíte v bance za nějaký úvěr nebo zda na nemovitosti, která vám zůstane, nevázne zástavní právo na společný úvěr. Rozvod totiž na tyto zajišťovací instituty nemá vliv a vy byste i nadále ručili svým osobním majetkem za dluhy druhého manžela. Je vhodné vše předem dohodnout s bankou, ale záleží jen na bance, jestli bude ochotna se ručení či zástavního práva ve svůj prospěch vzdát.

Dohoda musí obsahovat i ujednání o tom, jak bude po rozvodu řešeno vaše společné bydlení a zda budete vůči sobě uplatňovat vyživovací povinnost. Jedná se o vyživovací povinnost mezi rozvedenými manželi, která za určitých okolností připadá v úvahu. Je ale na vás, jak se dohodnete. Můžete se dohodnout i tak, že vůči sobě vyživovací povinnost uplatňovat nebudete.

Jak probíhá řízení u soudu

Pokud máte nezletilé děti, pak budete muset k soudu dvakrát. Nejprve bude soud schvalovat vaši dohodu o úpravě poměrů k vašim nezletilým dětem. Pokud budete na všem dohodnuti, pak řízení není nijak komplikované, soud si jen ověří, že dohoda odpovídá skutečně vašim představám. Na místě se můžete vzdát práva na odvolání (to lze doporučit, jen pokud tak učiníte oba) a rozsudek nabude hned právní moci.

Podruhé půjdete na soud kvůli rozvodu samotnému. V případě nesporného rozvodu je soudní jednání velmi jednoduché, soud si opět jen ověří, že se oba manželé na podmínkách rozvodu shodují. Soud v tomto případě nebude nijak zkoumat, proč se chcete rozvést, nebude se vás vyptávat na detaily vašeho intimního života ani nebude nijak zasahovat do vašeho rozhodnutí ohledně majetku, úpravy společného bydlení ani dohody ohledně výživného. Řízení je poměrně rychlé, během necelé hodiny byste měli mít vše za sebou. I v tomto případě se můžete hned na místě vzdát práva na odvolání.

Co potom?

Poté vyčkejte, až vám bude doručeno písemné vyhotovení rozsudku. Pak s ním zajděte na soud a nechte si na rozsudku vyznačit tzv. doložku právní moci. Originál rozsudku si ponechte, budete jej potřebovat při všech dalších úkonech. Do měsíce od data právní moci rozsudku si můžete bezplatně změnit své příjmení zpět na původní, které jste měli před uzavřením manželství. Rozsudek budete potřebovat i při změně občanského průkazu, kde je nutné změnit kolonku rodinného stavu. A pokud byly předmětem vaší dohody o majetku nějaké nemovitosti, je potřeba ověřenou kopii rozsudku i dohody poslat na příslušný katastrální úřad. Ten pak na základě toho změní vlastnictví k vašim nemovitostem ve prospěch toho z manželů, kterému nemovitost podle dohody náleží.

Nezapomeňte také na své životní a úrazové pojištění, pokud jste si je založili. U nich jste možná zadávali jako oprávněnou osobu manželku nebo manžela pro výplatu pojistného pro případ, že by se vám něco stalo. Rozvod sám o sobě na to nemá žádný vliv. Je tedy na vás, zda budete chtít v souvislosti s rozvodem změnit i tuto oprávněnou osobu. Pojišťovně nemusíte rozsudek o rozvodu posílat, jen ji požádáte o změnu oprávněné osoby.