Je nutné co nejdříve doručit zaměstnavateli písemné oznámení, že trváte na tom, aby vás zaměstnavatel dále zaměstnával. To můžete učinit ještě v době, kdy pracovní poměr trvá, nejpozději byste to měli ale udělat několik dnů poté, co měl pracovní poměr na základě neplatné výpovědi skončit.

Pak máte dva měsíce na to, abyste podali u soudu žalobu o určení neplatnosti výpovědi. Pokud tuto lhůtu promeškáte, pak již nemáte šanci se bránit.

Naopak pokud žalobu ve dvouměsíční lhůtě podáte a budete úspěšní, měl by vás po skončení sporu vzít zaměstnavatel zpět do práce. Je třeba ale vzít v potaz, že po dlouhém soudním sporu jsou vzájemné vztahy narušené natolik, že obnovení spolupráce je prakticky už nemožné. Proto většinou dochází k ukončení pracovního poměru dohodou.

Může se také stát, že zaměstnavatel mezitím pracovní místo zrušil a měl by vám dát novou výpověď z organizačních důvodů. S tím je spojena samozřejmě dvouměsíční výpovědní doba a odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku.

Zároveň je zaměstnavatel povinen doplatit vám náhradu mzdy prakticky za celou dobu trvání soudního sporu až do okamžiku, kdy vás pak zaměstnavatel vezme zpět do práce, nebo do platného skončení pracovního poměru.