Je nutné uvést, že dle ustanovení § 34 odst. 2 zákona č. 500/2004 Sb., správního řádu, s výjimkou případů, kdy má zastoupený něco v řízení osobně vykonat, se doručují písemnosti pouze zástupci. Ustanovení přímo stanovuje, že doručení zastoupenému nemá účinky pro běh lhůt, nestanoví-li zákon jinak. Dle tohoto ustanovení je tedy zřejmé, že v případě, že je účastník zastoupený zástupcem dle § 33 správního řádu, má být doručováno přímo a pouze zástupci. Toto ustanovení podporuje i komentářová literatura, která uvádí, že je to právě zástupce, který má hájit práva zastoupeného ve správním řízení, a z tohoto důvodu normuje správní řád zásadu, že i písemnosti, které jsou zastoupenému určeny, jsou doručovány výhradně jeho zástupci a pouze takové doručení má účinky založení běhu lhůt pro účely řízení. Výjimkou jsou písemnosti, kdy správní orgán vyžaduje osobní účast zastoupeného v řízení proto, aby byl smysl či obsah řízení naplněn. V takových případech se doručuje účastníkovi řízení.1
Otázkou tedy je, jaké parametry má mít zastoupení, aby zahrnovalo i předmětné oprávnění, aby zástupci byly doručovány písemnosti v dané věci. Zastoupení na základě plné moci upravuje § 33 správního řádu. Dle něj se zmocnění k zastoupení prokazuje písemnou plnou mocí, a toto zmocnění může být uděleno k určitému úkonu, skupině úkonů nebo pro určitou část řízení, nebo pro celé řízení, nebo pro neurčitý počet řízení s určitým předmětem, která budou zahájena v určené době nebo bez omezení v budoucnu, nebo v jiném rozsahu na základě zvláštního zákona. Pokud je plná moc formulována pro celé řízení, pak komentářová literatura dovozuje, že se jedná o všechny úkony v daném řízení do pravomocného rozhodnutí, kterým řízení končí. 2 Je tedy zřejmé, že toto oprávnění zahrnuje veškeré úkony, včetně práva na doručování písemností. To potvrzuje i skutečnost, že dle zmíněného ustanovení § 34 odst. 2 správního řádu se písemnosti doručují všem zástupcům uvedeným v § 33 správního řádu.
Je též nutné uvést, že dle § 34 odst. 3 správního řádu v pochybnostech o rozsahu zastoupení platí, že zástupce je oprávněn vystupovat jménem zastoupeného v celém řízení. V případech, kdy si tedy správní úřad není jistý, zda plná moc platí i pro doručování, měl by postupovat v souladu s tímto ustanovením a považovat daného zástupce i za zástupce z pohledu doručování písemností. Jiný postup by byl postupem nezákonným a nesprávným.
Mgr. Jan Trachta, advokátní koncipient
1(Gříbková Petra, Správní řád - judikatorní komentář, CODEXIS publishing, 01.11.2017 [cit. 18.10.2024] Převzato z CODEXIS®, doplňku LIBERIS®)
2(Šromová Eva, Správní řízení od A do Z. 3. aktualizované a doplněné vydání, ANAG, 01.05.2020 [cit. 18.10.2024] Převzato z CODEXIS®, doplňku LIBERIS®)