Novinky

Sberbank CZ v insolvenčním řízení

V dubnu letošní roku odebrala ČNB bankovní licenci Sberbank CZ, a to z důvodu zhoršení její situace kvůli odlivu vkladu v důsledku ruské agrese vůči Ukrajině. V souladu s platnou právní úpravou měla Sberbank CZ, a.s. dvě možnosti, a to buď přihlásit se do insolvence či likvidace. Městský soud nejprve na návrh ČNB rozhodl 2.5.2022 o likvidaci Sberbank CZ, a.s., neboť byl předpoklad, že banka bude schopna dostát povinnostem vůči všem svým věřitelům. Dne 29.7.2022 však společnost vstoupila na vlastní žádost do insolvence.

Mnoho jejích klientů nyní řeší, jak získat uložené finanční prostředky u této banky zpět.

V nejbližší době lze očekávat výzvu insolvenčního soudu věřitelům k zaslání přihlášek do insolvenčního řízení. Všichni případní věřitelé společnosti by tak po výzvě insolvenčního soudu měli podat své přihlášky. I v případě, že jste podali přihlášku do likvidačního řízení, doporučujeme podat přihlášku znovu i do řízení insolvenčního. Přihlášení pouze do likvidačního řízení automaticky neznamená, že jsou přihlášky řádně přihlášeny i v insolvenčním řízení.

V případě, že se též nacházíte v situaci, kdy máte u Sberbank CZ uložené své finanční prostředky a chcete pomoci s podáním přihlášky pohledávky či s celým insolvenčním řízením, neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám pomůžeme.

JUDr. Michal Bernard, Ph.D.

Mgr. Jan Trachta