Novinky

Bezplatná právní pomoc uprchlíkům z Ukrajiny

Naše advokátní kancelář nabízí bezplatnou právní pomoc občanům Ukrajiny prchajícím před současnou ruskou agresí Putinova režimu.

K současné situaci uvádíme několik základních informací:

Pokud jste na území České republiky přišli nově a nemáte zde vyřízený pobyt či vízum, pak je nutné, abyste se do 3 dnů zaregistrovali v Krajských asistenčních centrech pomoci Ukrajincům. V případě, že to do 3 dnů nestihnete, není třeba mít obavy, nehrozí v současnosti žádné sankce, doporučujeme se však na tyto místa dostavit co nejdříve.

Ve Středočeském kraji se Krajská asistenční centra pomoci Ukrajině nachází v Praze, Kutné Hoře a Mladé Boleslavi, v Jihočeském kraji se pak nachází v Českých Budějovicích. Centra jsou otevřena nonstop. Adresy jednotlivých center:

Středočeský kraj (www.kr-stredocesky.cz/web/urad):

  • Praha – Kongresové centrum Praha: 5.května 1640/65, Praha 4
  • Kutná Hora – Kongresové centrum GASKu v areálu Galerie Středočeského kraje: Kremnická 239/7, Kutná Hora
  • Mladá Boleslav – ZŠ a MŠ Mladá Boleslav: 17. listopadu 1325, Mladá Boleslav

Jihočeský kraj (www.kraj-jihocesky.cz/pomahame-ukrajine):

  • České Budějovice – letiště Planá

Občanům Ukrajiny je nyní ze strany orgánů ČR doporučeno pobývat na území České republiky na základě zvláštního víza za účelem strpění pobytu na území (D/VS/U), které je možné získat na pracovištích výše uvedených Krajských asistenčních centrech pomoci Ukrajinců a nyní je poskytováno na 1 rok. Součástí tohoto víza je zároveň zařazení osoby do systému veřejného zdravotního pojištění, které umožnuje přístup ke zdravotní péči v plném rozsahu. Zároveň je spolu s vízem možno řešit i ubytování a další důležité otázky spojené s pobytem na území České republiky.

V České republice je též možno pobývat jako turista, bez nutnosti víza, ale pouze po dobu 90 dnů. V tomto případě je nutné si sjednat komerční zdravotní pojištění. Bezodkladná zdravotní péče na území České republiky je však bezplatně poskytována všem Ukrajincům po předložení ukrajinského pasu (péče je však poskytována pouze v některých nemocnicích, zejména v těch státních).

V případě, že Vám v nejbližších 14 dnech končí pobyt či vízum na území České republiky, je nutné se dostavit na pracoviště Ministerstva vnitra, odboru azylové a migrační politiky, kde s Vámi bude Vaše situace řešena. Pokud máte povolení k zaměstnání, můžete nadále pracovat, pokud ho nemáte a pracovat potřebujete či chcete, pak je nutné si toto povolení vyřídit na Úřadu práce. V případě, že Vám aktuální pobyt nekončí a nemusíte nic aktuálně nutně řešit, je doporučováno na tato pracoviště nechodit, neboť jsou nyní přeplněná.

Doporučujeme informace získávat na oficiálních webových stránkách a telefonních kontaktech. Aktuální informace je možné získat na webových stránkách Ministerstva vnitra www.mvcr.cz, bezplatné lince +420 974 801 802, případně je možné se obrátit na nás (e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.), rádi Vám bezplatně pomůžeme.

JUDr. Michal Bernard, Ph.D.