Novinky

Soud zakázal stavbu dálnice D3 přes Posázaví

Tři obce a jeden vlastník rodinného domu se obrátili na Krajský soud v Praze se žalobou proti vymezení koridoru dálnice D3 a tzv. Václavické spojky přes Dolní Posázaví a Neveklovsko v územním plánu Středočeského kraje (tzv. Zásady územního rozvoje).

Soudem vydaný rozsudek všem žalobcům vyhověl, koridor pro výstavbu dálnice D3 a Václavické spojky zrušil a možnost jejich výstavby zakázal. Soud nyní rozsudek doručil stranám sporu. Dnem doručení rozsudek nabývá právní moci.

Starosta obce Václavice Zdeněk Votruba k tomu říká: „Tento rozsudek by měl znovu otevřít debatu o smyslu a trase dálnice D3 ve Středních Čechách. Důraz klademe na debatu o smyslu a trase Václavické spojky. Dosavadní proces projednávání byl spíše diktát projektantů a příslušných úředníků. Rozsudek považujeme za ideální příležitost k přehodnocení stávajících dopravních plánů. Okamžitou dopravní a finanční prioritou spojení Prahy s jižními Čechami by měla být modernizace stávajícího koridoru I/3 na třípruh s řešením lokálně přetížených úseků formou obchvatů měst a dokončení rychlostní silnice R4“.

Podle advokáta Michala Bernarda z Advokátní kanceláře Dohnal & Bernard, která žalobce ve sporu zastupuje, byly žalobou napadené Zásady územního rozvoje nezákonné z několika důvodů. „Předně, nedošlo vůbec k posouzení vlivů předpokládaného ohromného nárůstu dopravní zátěže na zdraví dotčených lidí. Zároveň nebyly vyhodnoceny kumulativní a synergické vlivy s dalšími záměry, zejména Pražským okruhem“, vyjmenovává Bernard žalobní body, kterým soud vyhověl.

Vydaný rozsudek znemožňuje další přípravu této stavby na území Středočeského kraje. Ten bude muset znovu posoudit a vyhodnotit nejvhodnější kapacitní silniční spojení Prahy s jižními Čechami.

Kontakty:

Obec Václavice
Zdeněk Votruba, starosta
mobil: 737350355
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Advokátní kancelář Dohnal & Bernard, s.r.o.
JUDr. Michal Bernard, Ph.D.
mobil: 773 991 250
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.