Náš tým

8. 6. 2023: náhrady za omezení vlastnického práva v ÚP - online seminář

Změnou regulace v územně plánovací dokumentaci se mohou výrazně změnit podmínky pro to, jaké stavby a s jakými parametry mohou vlastníci v území realizovat. Může dokonce dojít k tomu, že výstavba bude zcela znemožněna. Náleží za takové omezení vlastnického práva náhrada? Nabízíme on-line seminář určený pro advokátky, advokáty, koncipientky a koncipienty, stejně jako pro zastupitelky, zastupitele, pracovnice a pracovníky správních úřadů či pro vlastnice a vlastníky nemovitostí. 

 

---

Náhrady za omezení vlastnického práva v územním plánování

on-line seminář

8. června 2023, 13:00 - 16:00

 

Změnou regulace v územně plánovací dokumentaci se mohou výrazně změnit podmínky pro to, jaké stavby a s jakými parametry mohou vlastníci v území realizovat. Může dokonce dojít k tomu, že výstavba bude zcela znemožněna. Při každé takové změně v neprospěch vlastníků pozemků vzniká otázka, zda bude obec muset za omezení či znemožnění výstavby platit vlastníkům nějakou náhradu a jak vysoká by taková náhrada měla být. Tyto úvahy otevírají prostor pro ovlivnění samotné územně plánovací činnosti a následně i pro spory o náhrady.

Seminář s využitím množství praktických příkladů přinese celkový přehled o tom, ve kterých situacích a za jakých podmínek může vlastníkům vzniknout právo na náhradu za omezení či znemožnění výstavby. Výklad se bude odvíjet od dostupné judikatury soudů.

Pro koho je seminář určený

Seminář je určený jak pro advokátky, advokáty, koncipientky a koncipienty, stejně jako pro zastupitelky, zastupitele, pracovnice a pracovníky správních úřadů či pro vlastnice a vlastníky nemovitostí.

Rámcový obsah semináře

 • Jak spolu souvisí pořizování územního plánu a rozhodování o náhradách za omezení vlastního práva?
 • Je každá změna regulace územním plánem omezením vlastnického práva?
 • V jakých případech je náhrada vyloučena?
 • Jak co nejvíce snížit riziko náhrady?
 • Od čeho se odvíjí výše náhrady?
 • Jak probíhá proces vymáhání náhrady a jaká jsou jeho rizika?

Lektoři

Mgr. Vítězslav Dohnal – jako advokát se zabývá územním plánováním a stavebním právem již více než 15 let. Zastupuje obce i vlastníky v soudních sporech, pomáhá formulovat připomínky či námitky, analyzuje rizika, hledá a navrhuje možná řešení. 

Mgr. Zuzana Kadlecová – dlouholetá asistentka soudců na správním úseku, nyní externí spolupracovnice advokátní kanceláře

Forma semináře

 • On-line v prostředí ZOOM
 • přihlášení účastníci obdrží 2 dny před konáním akce odkaz pro přihlášení

Délka semináře

3 hodiny (150 min. výklad + 30 min. diskuse nad dotazy)

Cena a platba                                                            

 • 2100,- Kč bez DH (1815,- Kč včetně DPH)
 • platí se na základě faktury, kterou obdrží všichni účastníci emailem v den konání akce
 • všichni přihlášení účastníci (včetně těch, kteří se nebudou moci účastnit) obdrží videozáznam z akce a podkladovou prezentaci

Přihlašování

On-line formulářem: https://forms.gle/LY4kAYAzwN1gLQ2g9

---

Kontakt: Mgr. Vítězslav Dohnal, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel.: 776 834 534